Szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia – od czego zacząć i czy warto ją zakładać?

Posted by

Coraz więcej przyszłych mam, decyduje się na skorzystanie z usług szkoły rodzenia. Wychodzą z założenia, że lepiej jest zapoznać się z procesem porodu, dowiedzieć się w jakich pozycjach najlepiej rodzic i jak opiekować się dzieckiem, gdy już przyjdzie na świat. Popyt na tego typu szkoły wciąż rośnie, więc czemu nie spróbować założyć własnej?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od przeanalizowania rynku. Warto dowiedzieć się, czy lepiej założyć szkołę rodzenia w naszej miejscowości czy może w sąsiedniej, gdzie np. takowej nie ma lub jest ich bardzo mało. Fajnie by było podpytać swoich koleżanek, czy chętnie skorzystałyby z oferty takiej szkoły i czego by od niej oczekiwały. To da Ci wstępnie nakreślony obraz tego, co musisz zaplanować, gdyż zawsze najlepiej zrobić rozeznanie w terenie.

Wnętrze i parking

Jeśli już ustalisz dokładną lokalizację Twojej szkoły rodzenia, musisz skupić się na odpowiednim zagospodarowaniu wnętrza. I co najważniejsze – parkingu. Młode mamy w większości jeżdżą samochodami, a jak nie one, to przywożą ich partnerzy/ mężowie, więc podstawą będzie znalezienie dobrego miejsca postojowego, blisko wejścia do budynku. Każda szkoła rodzenia powinna mieć przynajmniej dwie bardzo jasne i przestronne sale, by przyszła mama czuła się w nich komfortowo. Pierwsza z nich ma być przeznaczona na zajęcia fizyczne, różnego rodzaju ćwiczenia i fitness, a druga wyposażona w wygodne krzesła i ławki, do zajęć teoretycznych.

Co warto przygotować

W pierwszej kolejności należy zainwestować w szatnię, biuro i gabinet, który posłuży na spotkania indywidualne, by dać kobietom w ciąży trochę prywatności. Warto również skupić się na urządzeniu łazienki w taki sposób, by była bardzo funkcjonalna. Dodatkowo sprawdź, jak w pomieszczeniu, które chcesz przeznaczyć na szkołę rodzenia wygląda cyrkulacja powietrza i ogrzewanie. Zapewnienie prawidłowej temperatury i warunków jest kluczem do sukcesu.

Jak na zakupy, to tylko z położną

Niby śmieszne, bo jak to sama nie dasz rady zrobić zakupów do własnej firmy? Ano dasz, na spokojnie, ale położna jest profesjonalistką, a Tobie zależy na tym, by szkoła, którą otwierasz, była postrzegana przez taki pryzmat. Położna pomoże wybrać Ci odpowiednie przyrządy do fitnessu, odpowiednie gadżety służące do pielęgnacji niemowlaka, jak wanienki, pieluchy czy w końcu lalki bobasy. Plus do tego wszystkiego, warto mieć fantom ciężarnej kobiety.

 

ciąża, ćwiczenia, szkoła rodzenia
Źródło: pixabay.com

Profesjonalna kadra

Nic tak nie zachęca do skorzystania z usług danej firmy, jak odpowiedni ludzie, na odpowiednim miejscu. Dlatego też dołóż wszelkich starań, by zatrudniony przez Ciebie personel robił to, co kocha. Jeśli planujesz prowadzenie paru grup, musisz zatrudnić co najmniej dwie położne, no chyba, ze sama nią jesteś, to wtedy wystarczy jedna. Warto również zatrudnić profesjonalnego trenera fitness oraz psychologa, który pomoże przygotować się od strony psychologicznej do porodu. Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzbogacić ofertę swojej szkoły rodzenia, zatrudnij fizjoterapeutę.

Program zajęć

Program zajęć, powinien być skonstruowany w taki sposób, by ciężarna nie odczuwała zmęczenia. Powinien być podzielony na część teoretyczną i praktyczną. Program zajęć praktycznych zapewnia przygotowanie do porodu dziecka, ale także uczy, jak się nim opiekować, gdy będzie na świecie. Na zajęciach teoretycznych specjaliści w danej dziedzinie udzielają fachowej informacji między innymi o rozwoju dziecka w każdym miesiącu ciąży, przebiegu i technikach porodu, karmieniu piersią. Oprócz tego warto w program zajęć wpleść zajęcia z psychologiem o depresji poporodowej. Program musi opracować specjalista, najlepiej z dużym doświadczeniem.

Postaw na promocję

Przyszli rodzice najczęściej szukają informacji w Internecie. Jest to wygodne i szybkie, dlatego najlepiej jak najszybciej utworzyć swoją stronę internetową i profile w mediach społecznościowych. Dobrze jest też umieścić informację na serwisach, które przegląda wiele kobiet, jak blogi czy fora. Trzeba jednak pamiętać, że od zawsze i na zawsze, najlepsza formą reklamy, jest ta przekazywana pocztą pantoflową.

Dobrze zorganizowana i poprowadzona szkoła rodzenia jest biznesem, który na pewno będzie się opłacał. Wymaga tylko naszego zaangażowania i dobrej strategii marketingowej, bo kobiety, dzieci rodzic będą zawsze.

Źródło:

  • Maciej Kwiatek, Tomasz Gęca, Joanna Biegaj-Fic, Anna Kwaśniewska, Szkoła rodzenia – profil pacjentek oraz wpływ zajęć na przebieg porodu i stan noworodka, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, Tom 17, Nr 3, 2011.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.