Romans w pracy

Romans w pracy – negatywne konsekwencje

Posted by

Wszystko zaczęło się tak niewinnie. Ty patrzysz na nią, ona na Ciebie i … rozumiecie się bez słów! Przypadkowe muśnięcie dłoni, podczas robienia kawy, wcale takim przypadkowym nie jest, a dodatkowe godziny pracy, nie służą powiększaniu sumy na Twoim koncie. Stało się! Masz romans. Pytanie tylko, co teraz?

Czy to prawdziwa miłość?

Szansa na poznanie prawdziwej miłości jest raczej nikła. Bardziej jest mylona z zauroczeniem i pociągiem, który odczuwamy do osoby, która nam się podoba. Gorący flirt, a później jakże gorący romans, może mieć dwa zakończenia. To jak najbardziej pozytywne, gdzie zostajemy ze sobą na zawsze i żyjemy długo i szczęśliwie i to znacznie gorsze, negatywne. W dzisiejszym artykule skupimy się więc na negatywnych skutkach romansu.

Kac moralny

Myślisz, że Cię ominie? Nie ma co na to liczyć! Prędzej czy później w pewnym stopniu dopadnie każdego, niezależnie czy jest singlem, czy ma żonę/męża. Niby to tylko nasza sprawa, z kim sypiamy i gdzie to robimy, jednak niekoniecznie tak to wygląda w środowisku pracowniczym. Istnieje coś takiego, jak zasady współżycia społecznego, które wszyscy powinni przestrzegać.

Plotki, ploteczki

Kiedy dwójka osób jest sobą zauroczona, bardzo ciężko jest to ukryć. Każde, nawet wydawałoby się przypadkowe spotkanie, czy to w kuchni, czy przed łazienką, budzi plotki i podejrzenia. Oj tak. Nic tak nie nakręca w pracy, jak ploteczki o biurowym romansie i dopisywanie im różnych historii. I o ile dotyczą dwóch singli, konsekwencji negatywnych może w ogóle nie być, jednak gdy na naszym palcu widnieje obrączka, zaczyna się robić nieciekawie. Mogą pojawić się osoby, które zrobią krok w stronę Twojej drugiej połówki i powiedzą: uprzejmie donoszę, ale mąż/ żona, pana/ panią zdradza.

Rozwód lub separacja, a na pewno społeczne potępienie

I w tym właśnie momencie, przez głowę przewija się masa opcji i rozważań. W myśl piosenki zespołu O.N.A. „Kiedy powiem sobie dość”, można zadać sobie pytanie „Czy warto było szaleć tak?”. Może tak, może nie, jednak skutki mogą być straszne. Niby przelotny romans, chęć oderwania się od szarej rzeczywistości małżeńskiej, czar wspólnie spędzonych chwil, a tu nagle awantura, płacz i krzyk. Tak naprawdę, romansując w pracy niejednokrotnie można stracić rodzinę, szacunek dzieci i zaufanie drugiej połówki.

A co, jeśli dla paru ulotnych uniesień, straci się miłość swojego życia, której przysięgało się wierność i uczciwość? Wtedy trzeba liczyć na negatywne konsekwencje, mianowicie rozwód.

zdrada, rozwód, romans w biurze, seks
Źródło: pixabay.com

Atmosfera w pracy

Niejednokrotnie mnóstwo ekspertów zastanawia się, co ludzi motywuje do pracy. Jest wiele czynników, które wpływają na naszą wydajną pracę i jednym z nich jest właśnie atmosfera. Pojawiający się romans pracowniczy może znacząco ją popsuć i źle wpłynąć na osoby, pracujące w jednej firmie. Negatywne konsekwencje braku dobrej pracy w grupie odczuje nie tylko osoba, która ma romans, ale także pozostali, zwłaszcza jeśli romans dotyczy relacji przełożony- podwładny.

Bliższe relacje z szefem

Tu pojawia się jedna z najgorszych, możliwych opcji. Twój szef czy szefowa to obiekt Twoich westchnień i marzeń sennych? Dobrze, tylko o ile zostanie to w Twoich wyobrażeniach, wszystko będzie w porządku. Sprawa się komplikuje, gdy nasza fascynacja, zostaje odwzajemniona i przeradza się w romans. Taka postawa bardzo negatywnie wpływa na pozostałych podwładnych przełożonego, gdyż odczuwają oni z jego strony brak obiektywizmu czyli tak zwane specjalne traktowanie swego kochanka lub kochanki. I tu zaczynają się duże problemy.

Dyskryminacja, konflikt interesów

Osoba, która ma romans z szefem, jak i pozostali członkowie środowiska pracy mogą odczuwać, że są dyskryminowani przez szefa. Ale nie tylko oni będą odczuwać dyskryminację. Poczuje ją także osoba, która ma romans. Wykluczenie ze wspólnoty, oziębłe stosunki, brak pomocy i normalnych relacji, to tylko niektóre konsekwencje, które odczuje na swojej skórze. A co w sytuacji gdy pojawi się konflikt interesów?

Zwolnienie z pracy

Tak naprawdę, nie ma przepisów, które wskazywałyby, że można kogoś wyrzucić za stricte sam romans w pracy. Można jednak to zrobić, gdy jego skutek zacznie negatywnie odbijać się na pracy osób zatrudnionych, przez złamanie zasad współżycia społecznego.

Źródło:

One comment

  1. Mogę powiedzieć z doświadczenia mojej przyjaciółki, że romans w pracy ma niemal same złe strony. Wszyscy na ciebie dziwnie patrzą, są głupie docinki i plotki. Ona się zwolniła, bo nie dała rady.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.